Бліц-інтерв’ю Agronews з головою Ради Об’єднання «Укрхлібпром» Олександром Васильченко
Проблеми з якістю пшениці нового врожаю: якою буде ціна на хліб в Україні
Україна у цьому році зібрала рекордний врожай зернових за всі роки незалежності. Однак високих показників вдалося досягти за рахунок пізньозернових культур, в першу чергу кукурудзи. Врожай пшениці в цьому році через несприятливі погодні умови зменшився майже на 4% до 25,1 млн тонн у порівнянні з 2017 роком, що правда є непоганим показником на фоні неврожаю цієї культури у світі.
Згідно з підписаним Мінагрополітики із найбільшими зернотрейдерами України меморандумом, для внутрішніх потреб України у цьому році має залишитись 9 млн тонн пшениці і з неї близько 5 млн тонн – це продовольча пшениця, решта – фуражна. Саме така цифра відповідає потребам внутрішнього ринку, підрахували в міністерстві.
Однак, деякі учасники ринку попереджають про проблеми з якістю врожаю пшениці у цьому сезоні, що на їх думку, може спричинити підвищення цін на хлібо-булочні вироби.
Про ситуацію на ринку зерна в Україні, а також про можливий ріст цін на хліб Agronews дізналося в бліц-інтерв’ю з главою об’єднання «Укрхлібпром» Олександром Васильченко.
Яка якість пшениці цього року? Деякі експерти стверджують, що у зв’язку з поганою погодою продовольча пшениця має недоліки в якості!
Така проблема дійсно має місце. Справа в тому, що нинішній стандарт на пшеницю і на борошно, яке виходячи з цього виробляється, говорить про те, що сьогодні борошно можна робити лише з зерна другого класу з підсортуванням зерна третього класу.
Дійсно, хоча у цьому році врожай і великий – 25 млн тонн пшениці, але якщо подивитись на цей врожай, то виходить, що в цьому врожаї, за оцінкою окремих експертів, всього лише 10% пшениці другого класу, яка необхідна для виробництва борошна. А все решта за нашою класифікацією відноситься до продовольчої пшениці, але з неї виходить робити муку не можна.
Ми виходимо з того, що 10% з 25 млн тонн – це 2,5 млн тонн пшениці необхідної якості, а на продовольчі потреби потрібні 5 млн якісного зерна. Тобто якби вже і не вистачає.
Мінус експорт. Ми ж не знаємо як буде виконуватись меморандум, де прописано, що вивезено може бути лише 8 млн тонн продовольчої пшениці (з 13 млн тонн – ред.). Хто може сказати, що буде вивезено – четвертий клас, чи другий клас. Дуже складно проконтролювати це сьогодні при відсутності сільгоспінспекції, яка була раніше. І якщо це і відбудеться, то це відбудеться по факту, коли ми побачимо, що на внутрішньому ринку, що і має місце зараз, якісної пшениці мало.
Тобто, зараз відчувається дефіцит продовольчої пшениці на внутрішньому ринку?
У принципі, ресурси є, мука є. Але нам би хотілося, щоб, дійсно для цілей виробництва хліба, для продовольчих цілей все таки знаходились можливості заготовляти зерно більш високого класу, щоб ми могли мати якісну муку і відповідно якісні хлібо-булочні вироби.
На ваш погляд, на сьогодні на ринку є передумови для зміни цін на сировину?
Ціни і так вже дуже різко підскочили. Буквально місяць тому назад, чи трохи більше, відбулась різка зміна на внутрішньому ринку вартості пшениці. Пшениця виросла десь на 600 гривень. Відповідно мука піднялась на 1000 гривень. І сьогодні вже сформувались ціни, коли пшеничне борошно першого сорту коштує 8 тисяч гривень. Тобто ціна вже достатньо висока – відповідно це відбилось і на цінах на хліб.
Зараз, поки що ринок зерна, борошна стабілізувався. Але, очевидно, це пов’язано з тим, що зараз, за окремою інформацією, призупинився експорт пшениці. А це значить, що ті, хто хоче продати її дорого за кордоном, поки що не можуть цього зробити, тому готові продавати трохи дешевше на внутрішньому ринку.
А з чим було пов’язане це підняття цін?
У період збору врожаю, ціни на зерно як правило падають, а тут вони неочікувано піднялись. Ми такого не очікували, це взагалі вперше в історії України відбулось таке явище. Справа в тому, що всі сьогодні орієнтується на Чиказьку біржу. Але при чому ця біржа до нашого внутрішнього споживача. Але факт є факт. Ціни на зерно піднялись одразу, сьогодні були одні, а завтра вже інші. Хоча зерно лежало на складі і ніхто ніяких зусиль не прикладав до нього.
А на споживачах дана ситуація вже якось відбивається?
Ми виходимо з того, що ми як Україна раніше мали свій національний асортимент – це українська паляниця, це міська булка. І дуже багато продукції, яка вироблялась з високоякісного борошна. Наприклад, для паляниці української треба, щоб була клейковина не менше 30%, сьогодні ми апріорі не бачимо у всьому врожаї, який зібраний, пшениці з такими показниками клейковини.
Тому це приводить до того, що ми не можемо зробити той асортимент, яким ми колись пишались. А той рядовий хліб, який всі їдять, соціальний і решта – виробляється. Але звичайно бажано, щоб якість того продукту відповідала тій ціні, яка сьогодні є, тим більше, що ці ціни ростуть.
На ваш погляд, чи буде мінятися ціна хліба найближчим часом саме у зв’язку із можливим удорожчанням сировини?
Я думаю, що і так ціна на хліб досягла високого рівня. З початку року ціни на хліб виросли на 16% – це індекс споживчих цін. Тут є інші фактори. Безперечно, основний фактор, який впливає на ціну – це сировина. Ціна на сировину поки що, начебто, застопорилася.
Але знову ж таки, у нас на підході підвищення мінімальної заробітної плати і питання енергоносіїв, коли ще точно не відомо, буде це підвищення, чи ні. Якщо буде підвищення цін на енергоносії, то звичайно, в тій частці, яку вони займають у собівартості хліба, може відбутися підвищення ціни.